Ewidencja środków trwałych

Jeżeli prowadzisz prywatną firmę, często niezbędnym narzędziem staje się samochód. Możesz, oczywiście, korzystać z prywatnego środka transportu, jednak bardzo szybko okaże się to nieopłacalne.

Zwłaszcza, że dzięki wpisaniu samochodu do ewidencji środków trwałych unikniesz żmudnego rozliczania przejechanych kilometrów, a wydatki na benzynę będziesz mógł wpisać do kosztów uzyskania przychodu, dzięki czemu ominiesz limity. Oczywiście tutaj pojawia sie pytanie: co może zostać "środkiem trwałym" wpisanym od ewidencji?

Otóż są to wszystkie rzeczowe składniki trwałego majątku firmy. Jednak, by do ewidencji wpisać samochód, musi on spełniać kilka warunków. Po pierwsze musi on stanowić własność lub współwłasność podatnika. Po drugie, musi być "zdatny do użytkowania" w dniu przyjęcia go do używania. Nie może być zniszczony lub niekompletny. Kolejnym wymaganiem jest, by przewidywany czas użytkowania go w firmie wynosił więcej niż jeden rok kalendarzowy. Wymagane jest także, by wykorzystywany był w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (firmę) lub został oddany od użytkowania na zasadzie najmu, dzierżawy lub leasingu.

Jednak to, że wpiszesz środek transportu do ewidencji środków trwałych nie oznacza, że całą wydaną na niego kwotę będziesz mógł wpisać do kosztów uzyskania przychodu od razu. Odpis amortyzacyjny (bo tak nazywa się koszt uzyskania środka trwałego) będziesz musiał rozłożyć na "raty" i odpisywać go "po kawałku" co miesiąc, nawet przez wiele lat.

Do takiej ewidencji wpisuje się samochody, których wartość początkowa wynosi więcej niż 3 500 zł. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy samochodu będziesz w firmie używać krócej niż rok – wtedy bez względu na wartość początkową pojazdu będziesz mógł jednorazowo wpisać go do kosztów uzyskania przychodu. Auto będziesz musiał wprowadzić do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania go do użytkowania, w innym wypadku nie będziesz mógł wpisać go do kosztów, a wręcz możesz zostać posądzony przez Urząd Skarbowy o utajenie środka trwałego. Ewidencja środków trwałych to miejsce nie tylko na środki transportu, ale także nieruchomości, sprzęt elektroniczny czy nawet żywy inwentarz, który wykorzystujesz w swojej firmie.

Polecane strony

Audi A3 - Części samochodowe - Auto giełda - Transport towarów - szrot Wrocław -