Jak sprzedać samochód firmowy

Jesteśmy właścicielem prywatnej firmy. Posiadasz zakupiony na nią samochód, którego chcesz się pozbyć. Istnieje co najmniej kilka sposobów na przeprowadzenie takiej operacji.

firmowy samochód

Przyjrzyj się im wszystkim i zobacz, jakie wady i zalety się za nimi kryją.

Najprostszym, od razu narzucającym się rozwiązaniem, jest oczywiście sprzedaż samochodu. Nie tylko pozbędziesz się niechcianego pojazdu, ale nawet będziesz mógł na nim co nieco zarobić. Jednak ów zarobek będzie przychodem twojej firmy, a to oznacza, że będziesz musiał od niego zapłacić podatek. Jednak ten zapłacisz od dochodu, czyli od wartości, którą uzyskasz odejmując od przychodu koszty. Kosztami będzie niezamortyzowana część wartości auta. Jeżeli zostało ci do zamortyzowania 50% kosztów zakupu samochodu, resztę będziesz mógł odpisać od przychodu. Jeżeli jednak auto jest w pełni zamortyzowane, co oznacza, że już raz odzyskałeś swój wkład, wtedy zapłacisz podatek od pełnej kwoty, za którą sprzedasz auto.

Innym wyjściem jest wycofanie auta z działalności gospodarczej. Mówiąc wprost - samochód przechodzi z firmy na ciebie, jako osobę prywatną. Wtedy zapłacisz podatek tylko wtedy, gdy zechcesz, już jako prywatny właściciel, sprzedać auto. Jednak jeżeli zrobisz to po sześciu latach od wycofania go z działalności, unikniesz opłat.

Kolejnym wyjściem jest przekazanie samochodu jako darowizny. Taka darowizna jest świadczeniem nieodpłatnym po stronie darczyńcy, więc odpada tu problem naliczania podatku (także kosztów). Jednak jeżeli nie zamortyzowałeś jeszcze w pełni zakupu samochodu nie będziesz mógł tego kontynuować, bowiem przekazany samochód nie będzie już generował przychodu w twojej firmie. Jednak brak podatku po stronie darczyńcy nie oznacza pełnego sukcesu – pojawi się on bowiem po stronie obdarowanego jako podatek od spadków i darowizn. Jednak i tę pułapkę da się obejść. Wystarczy przekazać darowiznę najbliższej rodzinie, która zwolniona jest z tego podatku. W myśl ustawy najbliższą rodziną są: rodzice, dzieci, małżonkowie, rodzeństwo, macocha, ojczym czy pasierb. Te osoby, by uniknąć płacenia podatku, muszą zgłosić darowiznę w terminie sześciu miesięcy.

Jak widać uniknięcie podatków w przypadku chęci pozbycia sie z firmy środka transportu nie jest sprawą prostą. Jednak możliwe jest kilka wyjść, które powinny ułatwić przedsiębiorcom tę operację.

Polecane strony

Audi A3 - nauka jazdy -